Acasă Recomandări Comunicat. Biroul pentru Relații cu Diaspora
FR RO

Newsletter CMQ

* obligatoriu
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Comunicat. Biroul pentru Relații cu Diaspora
Duminică, 16 Decembrie 2012 16:15

Biroul pentru Relaţii cu Diaspora a semnat joi, 13 decembrie, un Acord care lărgeşte posibilităţile de activitate ale asociaţiilor diasporale din Italia

Victor LUTENCO, şeful Biroului pentru Relaţii cu Diaspora a semnat joi,13 decembrie 2012, la Roma, un Acord de Cooperare cu Mişcarea Creştină a Muncitorilor (MCL), care prevede o serie de facilităţi de care vor beneficia membrii diasporei şi asociaţiile diasporale moldoveneşti din Italia. Din partea MCL, documentul a fost semnat de Antonio Di MATEO, vice-preşedintele naţional al MCL.

"Este simbolic faptul, că am mers în prima mea deplasare în noua funcţie anume la Roma, avem una din cele mai numeroase diaspore aici (după Federaţia Rusă), dar probabil şi cea mai mare concentraţie de provocări şi dificultăţi. Ele necesită atenţie permanentă şi multă implicare, pentru a putea da şansa unei soluţii într-un viitor apropiat", a menţionat Victor LUTENCO, şeful Biroului pentru Relaţii cu Diaspora.

"Acest Acord este important mai ales pentru că, creează bazele soluţionării unei provocări de care deseori se ciocnesc asociaţiile noastre diasporale şi anume lipsa spaţiilor pentru desfăşurarea propriilor activităţi, oricare ar fi ele: prestarea serviciilor, consultarea cetăţenilor, cursuri, lecţii pentru copii, evenimente culturale etc. Acordul permite ca de acum înainte asociaţiile noastre să utilizeze, ori de cîte ori vor avea nevoie, absolut gratuit, peste 300 de sedii operaţionale ale MCL în toată Italia. Un alt aspect important este că cetăţenii Republicii Moldova din Italia, dar şi cei care se află în Rrepublica Moldova (MCL are sediu operaţioal şi la Chişinău), vor putea beneficia gratuit de toată gama de servicii ale acestei instituţii", a menţionat Victor LUTENCO.

Acordul va permite accesul la sediile respective pentru prestarea de servicii consulare, în mod special în cadrul iniţiativei permanente a Ministerului Afacerilor Externe şi Integrării Europene "Amabasada vine mai aproape de tine", va oferi mijloacele de informare ale MCL cetăţenilor noştri de peste hotare. De asemenea, Acordul prevede dreptul cetăţenilor Republicii Moldova de a accesa gratuit în toată Italia şi în Republica Moldova următoarele servicii: asistenţă socială pentru persoanele nevoiaşe, asistenţă juridică în domeniul muncii şi imigraţiei, la solicitarea şi eliberarea permisului de şedere (italian), în materia accesării dreptului la pensie, angajarea în cîmpul muncii, mediere culturală, lingvistică şi familială, asistenţă în domeniul obligaţiunilor fiscale pentru persoane fizice, formare profesională.

"Sîntem gata să contactăm direct cu asociaţiile şi cetăţenii moldoveni pentru a presta serviciile noastre care sînt extrem de necesare acum, în toiul crizei economice. Și aş vrea să punctez încă o dată - toate serviciile noastre sînt absolut gratuite!", a subliniat Antonio Di MATEO.

"Ne propunem pentru perioada imediat următoare să informăm toate asociaţiile despre această oportunitate şi despre aranjamentele administrative şi de organizare care vor trebui respectate. De asemenea, am convenit un contact permanent cu conducerea MCL, pentru a evalua rezultatele implementării Acordului şi de a fixa noi perspective de colaborare", a mai adăugat Victor LUTENCO.

În cadrul vizitei sale în Italia, în seara zilei de 13 decembrie, la sediul Ambasadei Republicii Moldova la Roma, a avut loc întîlnirea şefului Biroului pentru Relaţii cu Diaspora cu circa 20 lideri de asociaţii şi membri ai diasporei. Au fost abordate diverse teme de interes comun, precum situaţia gravă în care se află transportatorii de pasageri şi colete din cauza lipsei unui spaţiu şi a amenzilor stabilite de autorităţile italiene, situaţia gravă în care s-au pomenit pedagogii care, venind în Italia, muncesc în alte domenii, astfel pierzîndu-şi calificarea, procedura adopţiei internaţionale, accesarea dreptului la pensie şi multe altele. Au fost formulate propuneri şi iniţiative privind crearea unei Ligi a profesorilor la Roma, deschiderea unui Centru cultural comun, abilitarea unui avocat al diasporei pentru reprezentarea intereselor membrilor. Toate acestea vor sta la baza acţiunilor de implicare din partea autorităţilor centrale din ţară.

Biroul pentru Relaţii cu Diaspora a fost instituit la 18 octombrie 2012 în cadrul Cancelariei de Stat. Misiunea Biroului este de a stabili o punte de legătură strînsă între diasporă şi Guvern. La 28 noiembrie curent, prin Dispoziţia Prim-Ministrului Vlad FILAT, în funcţia de Șef al Biroului a fost numit Victor LUTENCO.

Mişcarea Creştină a Muncitorilor este o organizaţie non-profit cu 191 sedii regionale, 151 sedii periferice şi 1500 angajaţi în Italia şi alte 18 reprezentanţe în întreaga lume, inclusiv unul în Republica Moldova. Misiunea organizaţiei este de a acorda asistenţă muncitorilor, contribuind la edificarea unei societăţi mai coezive. De la începutul anului 2012, 4392 de cetăţeni ai Republicii Moldova au fost asistaţi gratuit de către angajaţii Mişcării Creştine a Muncitorilor.

Victor Lutenco,
Director Biroul pentru Relaţii cu Diaspora
Email:  Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza   Tel. +37369123440

 
Luni, 22 Iulie 2024
Banner

Servicii consulare la Montreal

Programul serviciilor consulare oferite de Ambasada Republicii Moldova în Canada la Montréal.

Program: 20 septembrie 2024, 22 noiembrie 2024.

Adresa: 6767 Côte-des-Neiges, H3S 2T6, salile 601-1 si 601-2.

Tel: (613) 695-6168, între 15h si 17h.

Mențiune: La Montreal se perfectează NUMAI acte notariale specificate aici.

Celelalte servicii pot fi oferite doar la ambasada Republicii Moldova din Ottawa. Vedeți aici.

Solicitanții care doresc să beneficieze de servicii consulare, sunt rugați să facă o programare prealabilă pe pagina https://moldovaincanada.setmore.com/.

Despre data serviciilor pentru restul anului 2024 vom scrie mai târziu. Urmăriți http://www.moldovaquebec.ca și https://www.facebook.com/MoldovainCanada

Telefoane pentru informații suplimentare: 613-695-6168, 438-937-3608.

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner