Acasă Forum
FR RO
Bine ai venit, Vizitator
Nume utilizator Parolă: Amintește-mă

cine a facut certificat de nastere moldovenesc
(1 vizualizează) (1) Vizitator
  • Pagina:
  • 1

SUBIECT: cine a facut certificat de nastere moldovenesc

cine a facut certificat de nastere moldovenesc 28 Ian 2013 10:41 #355

Buna ziua, va rog sa raspundeti cei ce au facut certificat de nastere moldovenesc la copiii nascuti in Canada. Care sunt documentele necesare sau daca aveti vre-un link cu informatia necesara. Mersi.

Rasp: cine a facut certificat de nastere moldovenesc 18 Feb 2013 13:37 #358

Salutare.

Inainte de incepe procesul de "moldovenizare" a ceritificatului de nastere emis in QC e nveoie 2 stampile:

1. Autentificarea de catre organele respective Canadiene (in Ottawa - gratuit)

gasiti aici ai detailii despre proces: www.international.gc.ca/about-a_propos/a...ertificates_of_birth

aici adresa unde le expediati:
Adresse postale
Veuillez envoyer vos documents à l’adresse suivante :
Section de l’authentification et de la signification de documents (JLAC)
Affaires étrangères et Commerce international Canada
125, promenade Sussex
Ottawa (Ontario) Canada
K1A 0G2

2. Stampila consulatului Moldovei de la Washington (pe care o puteti obtine chiar aici la comunitate. Verificati cu comunicatea cand vine consulul in Montreal)

Dupa ce obtineti aceste 2 stampile atunci puteti merge in persoana la Oficiul Starii Civile (atunci cand mergeti in vizita in Moldova si depuneti cerere). Dureaza de la 24ore pana la 1 luna, in dependenta de tariful care sunteti disponibil sa-l achitati.
Daca nu aveti posibilitate sa mergeti curand in MD ca sa depuneti in persoana atunci aveti nevoie de procura care, la fel, trebuie stampilata cu faimoasele 2 stampile mentionate de mai sus.

Cam asta e tot. Sper ca ati gasit raspunsul pe care il cautati.

Success
  • vito_g777
  • Deconectat
  • Fresh Boarder

Rasp: cine a facut certificat de nastere moldovenesc 18 Feb 2013 22:34 #359

multumesc pentru raspuns, dar am avut in vedere procedura de a fzace certificatul moldovenesc de aici din canada, stiu ca ambasada de la Washington face asa ceva dar dureaza mult (4luni). intre timp am scris consulului si mi-a dat toate instructiunile

Rasp: cine a facut certificat de nastere moldovenesc 19 Feb 2013 08:32 #360

Consulul va vei la Montreal in luna mai, planificam pe data de 10 mai. Aduceti certificatul de nastere canadian, cu apostila Ministerului Justitiei Canadian (sa da usor, daca mergeti la Ottawa dimineata, il aveti apostilat, gratis, la 12h00). Aici, in baza acestui certificat, veti da actele dlui consul si veti primi certificatul moldovenesc in cateva luni. Sa aveti cu dvs certificatul de casatorie si pasaportul. Succes. Ala Mindicanu, presedinta CMQ, cell. 438 937 3608,

Rasp: cine a facut certificat de nastere moldovenesc 19 Feb 2013 13:07 #361

mersi mult, certificatele sunt deja la Ottawa, sa plec incolo nu pot,dar dureaza 25 zile lucratoare, pina in mai sigur ca le primesc. sau daca le obtin in citeva saptamini le trimit prin posta la ambasada, ca pina in mai mai este mult si o sa pierd timpul. consulul mi-a scris ca pentru supralega;lizarea traducerii certificateleor se achita taxa de 47$, cum pot plati acesti bani?,am citi ca prin "money order". N-am facut asa plati pinaacum, stiti cumva unde se efectuiaza astfel de plati?
  • Pagina:
  • 1
Pagina a fost creată în: 0.41 secunde